Indiana Councils

Indiana # 1

Illustrious Master: Nathan Powers

RecorderChristopher W. Wright

Meets: 2nd Monday at 7:30pm

805 E. Market St.
New Albany, IN 47150
(502) 643-0365

Indianapolis # 2

Illustrious MasterJack Moorman

RecorderRandy Spalding

Meets: 2nd Monday at 7pm
Dark July and August

525 N. Illinois St.
Indianapolis, IN 46204
(317) 679-7416

Emil L. Steffey # 3

Illustrious MasterRandy Darling

Recorder: Donnie Robinette

Meets: 3rd Monday at 7:00pm

8401 N. 450 W.
Fairland, IN 46126
(317) 716-1156

Ft. Wayne # 4

Illustrious MasterJason Miller

Recorder: James Coleman

Meets: 3rd Wednesday at 7:30pm
Dark July and August

216 E. Washington Blvd.
Ft. Wayne, IN 46802
(260) 450-7856

Fayette # 6

Illustrious MasterRobert Gotwals

Recorder: David M. Bertch

Meets: 1st Wednesday at 7:00pm

779 IN 121
Connersville, IN 47331
(765) 458-5302

Terre Haute # 8

Illustrious MasterGeorge MacFoos

Recorder: Mark Kester

Meets: 1st Saturday at 7:00pm
Dark July and August

224 N. 8th St.
Terre Haute, IN 47807
(812) 466-3319

Vincennes # 9

Illustrious MasterJoseph Williams

RecorderMark Wallace

Meets: 3rd Monday at 7:30pm

501 Broadway St.
Vincennes, IN 46591
(812) 635-9164

Wayne # 10

Illustrious Master: Robert E. Thomas

RecorderCharles A. Maines

Meets: 1st Monday at 7:30pm

4090 S. "A" St.
Richmond, IN 47374
(765) 914-7306

Simpson # 23

Illustrious Master: Kevin Spencer

Recorder: C. Keith Spurgeon

Meets: 3rd Tuesday at 7:00pm

1301 Chestnut St.
Evansville, IN 47713
(812) 838-2368

Angola # 27

Illustrious MasterBrant Moore

RecorderJames Milleman

Meets: 1st Thursday at 7:30pm
Dark July and August

135 Public Square
Angola, IN 46703
(260) 829-1252

Grant County # 28

Illustrious Master: Dale J. Harlan

Recorder: Gary Sherritze

Meets: 1st Tuesday at 7:00pm
Dark July and August

701 Eastmount Drive
Gas City, IN 46933
(765) 395-7504

LaPorte # 32

Illustrious Master: Arthur Craig

RecorderRich Bechinski

Meets: 1st Thursday at 7:00pm
VisitWebsiteIconsocial_facebook_box_blue

820 Jefferson Avenue
LaPorte, IN 46350
(219) 879-3137

Montgomery # 34

Illustrious Master: Mike Morrison

RecorderJohn Phillips

Meets: 1st Thursday at 7:30pm
Dark July and August

221 South Washington St.
Crawfordsville, IN 47933
(812) 230-6893

Frankfort # 46

Illustrious Master: Thomas Addrews

Recorder: Virgil Humphrey

Meets: 1st Wednesday at 7:30pm
Dark July and August

201 South Main Street
Frankfort, IN 46041
(765) 652-1020

Huntington #51

Illustrious MasterJeremy Mygrant

Recorder: Steve Maxwell

Meets: 3rd Wednesday at 7:00pm

892 W Markle Rd
Huntington IN 46750
(260) 758-2430

Columbus # 54

Illustrious MasterSteve Kroman

Recorder: Donald D. Abernathy

Meets: 2nd Wednesday at 8:15pm

4131 Rocky Ford Road
Columbus, IN 47203
(812) 343-9106

DeKalb # 57

Illustrious MasterTimothy Knafel

Recorder: Larry K. Spade

Meets: 3rd Tuesday at 7:30pm

129 ½ West 8th Street
Auburn, IN 46706
(260) 570-0570

Kokomo # 60

Illustrious MasterSean Coffey

Recorder: James Harris

Meets: 2nd Thursday at 7:00pm
Dark July and August

316 North Washington St.
Kokomo, IN 46901
(574) 382-0112

Salem # 61

Illustrious MasterJames Jarvis

Recorder: William Campbell

Meets: 3rd Tuesday at 7:00pm

506 West Poplar Drive
Salem, IN 46167
(317) 796-9255

Bedford # 62

Illustrious Master: Jeffrey Scott Hurley

RecorderClair Roub

Meets: 3rd Monday at 7:30pm
Dark July and August

917 ½ 16th Street
Bedford, IN 47421
(812) 345-6037

Anderson # 69

Illustrious Master: Steven Lawler

Recorder: Max A. Maupin, PMIGM

Meets: 1st Monday at 8:00pm
Dark July and August

3921 West Nichol Ave.
Anderson, IN 46011
(765) 749-4625

Elkhart # 79

Illustrious Master: Grover Lauderman III

Recorder: H. Fred Smith

Meets: 1st Wednesday at 7:00pm
Dark July and August

931 Industrial Parkway
Elkhart, IN 46516
(574) 522-4687

South Bend # 82

Illustrious Master: Alfred Lemmon

Recorder: James Welling

Meets: 3rd Thursday at 7:00pm
Dark July and August

427 North Main Street
South Bend, IN 46601
(574) 274-8034

Valparaiso # 86

Illustrious MasterTodd Carpenter

RecorderJames Iles II

Meets: 1st Monday at 7:00pm

113 Lincolnway
Valparaiso, IN 46383
(219) 670-6678

Bloomington # 87

Illustrious MasterRicky Spoonmore

RecorderRoger Spoonmore

Meets: 4th Tuesday at 7:00pm
1st Friday in December

4160 S. Old Walnut Pike
Bloomington, IN 47401
(812) 459-1132

Noblesville # 89

Illustrious MasterDennis Tudor

Recorder: Charles Bowling

Meets: 4th Tuesday at 7:30pm
Dark December

295 South 9th Street
Noblesville, IN 46060
(317) 773-5277

Greenfield # 94

Illustrious MasterJames Fairchild

Recorder: Larry E. Gray

Meets: 3rd Thursday at 7:00pm
1st Thursday in December
Dark July and August

661 West Tague Street
Greenfield, IN 46140
(317) 326-3632

Prather # 100

Illustrious MasterKevin J. Scott

Recorder: Brian Lewis

Meets: 1st Monday at 6:30pm
Dark July and August
VisitWebsiteIconsocial_facebook_box_blue

7502 E. 56th St.
Lawrence, IN 46226
(317) 445-2843

Elbert H. Gary # 103

Illustrious MasterArthur Tuesburg

Recorder: Jeffrey Reich

Meets: 1st Thursday at 7:00pm
Dark July and August

5925 Stone Avenue
Portage, IN 46368
(219) 762-0982

Greencastle # 107

Illustrious Master: Robert Cummins

Recorder: W. Kris Phillips

Meets: 4th Wednesday at 7:00pm
January through November
1st Monday in December

102 East Washington
Greencastle, IN 46135
(765) 720-0491

Homer McDaniel # 108

Illustrious MasterDavid L. Allen

Recorder: Phillip Stroud

Meets: 3rd Wednesday at 7:00pm

3193 Virginia Avenue
Jasper, IN 47546
(812) 723-4034

F. A. Wakeman # 110

Illustrious Master: James Castor

RecorderSteve Click

Meets: 2nd Monday at 7:30pm
Dark July and August

800 Indianapolis Road
Mooresville, IN 46158
(317) 652-2508

Hiram # 111

Illustrious MasterAndrew Hoffman

RecorderJohn Koren

Meets: 1st Monday at 7:00pm

4900 Kessler Boulevard
Indianapolis, IN 46220
(317) 667-2682

Corydon # 112

Illustrious Master: William Radmacher

RecorderCharles Johnson

Meets: 4th Tuesday at 7:30pm
3rd Tuesday in December

300 Elm Street
Corydon, IN 47112
(812) 738-4872

Hamilton # 114

Illustrious MasterMark L. Baker

Recorder: Harley F. Eggers, CMY, HPMIGM

Meets: 3rd Monday at 7:00pm
February, April, June, August, October, December

1189 E. Washington St.
Martinsville, IN 46151
(765) 318-2768

Greene County #115

Illustrious MasterKent Harding

RecorderJoel Tenant

Meets: 4th Monday at 7:00pm

48 N. Washington St.
Bloomfield, IN 47424
(616) 635-0293

Ish Sodi 1855 U.D.

Illustrious Master: John Bridegroom

RecorderMichael Smith

Meets: 1st Saturday in October

Enoch Council of Research U.D.

Illustrious Master: Timothy Brinkmeyer

RecorderMichael Doxsee

Meets: Quarterly in April, July, October and January as determined by the Illustrious Master